חלומות שינה וגלי מוח

חלומות

מה מתרחש במוח בזמן השינה – גלי מוח וחלימה

בזמן השינה מופיעים שלבי שינה שונים באופן מחזורי.
כאשר נרדמים, המוח עובר מגלי אלפא (נצפים בעירות) לגלי תטא.
בשלבי מעבר אלו מעירות לשינה לעתים מופיעים "חזיונות היפנוגוגיים" – דימויים וקולות האופייניים לתהליך ההירדמות.
באופן הדרגתי (עם שלבי ביניים המוכרים לחוקרים), המוח מגיע למצב של "שנת גלים איטיים", שינה עמוקה המאופיינת בגלי דלתא.  גם בשלב זה  מופיעה חלימה, אך היא עמומה מבחינת התוכן ואינה עלילתית.  בשלב זה עשויים להופיע סיוטים, המלווים ברגשות קשים ועמומים שתוכנם אינו ברור.
לאחר שלב זה מופיע שלב השינה "REM". בשלב זה מופיעים חלומות עלילתיים ועשירים בדימויים. כשמתעוררים מזמן זה של השינה הסיכוי לזכור את תוכן החלום הוא רב. שלב זה  מאופיין בתופעות מעניינות: גלי מוח הדומים למצב ערות, תנועות עיניים מהירות ועוררות של אברי המין. כמו כן מופיע שיתוק שרירי השלד מהצוואר מטה, המונע תנועה בשינה בזמן שאזורים של תכנון תנועה ותנועה בקורטקס עשויים להיות מופעלים.
חוקרים בחנו את המתרחש במוח בזמן שינה באמצעות מדידת גלי המוח – הפעילות החשמלית של המערכת העצבית במוח. נמצא כי קיימים מספר דפוסים של גלי מוח השונים זה מזה בתדירות ובמשרעת:

גלי אלפא – מופיעים בזמן רוגע, חלומות בהקיץ, מעט ריכוז ומעט מיקוד.
גלי בתא 1 – מופיעים בזמן ריכוז, פעילות קוגניטיבית ערה.
ביתא 2 – מופיעים בזמן עוררות ואיום.
גלי גמא – מופיעים בזמן פעילות מוחית מואצת.
גלי תטא – מופיעים במצבי יצירתיות ודמיון.
גלי דלתא – מופיעים בזמן שינה עמוקה.

אחד הנושאים המעניינים הוא חקר גלי המוח בעירות. גלי מוח שונים עוזרים לאדם להיות במצב תודעתי אחר, אשר יכול לעזור בפיתרון בעיות ובשינוי במצב הנפשי. דרכים ידועות לשנות את גלי המוח בזמן עירות הוא מדיטציה, טכניקות של נשימה והיפנוזה.