טיפול בטראומה

התעללות מינית

טראומה נפשית הנה פגיעה משמעותית בנפש הנגרמת מחוויה קשה של פגיעה, איום או חסך. הפרעה נפשית הנגרמת מטראומה פתאומית היא הפרעה פוסט טראומטית, במידה והיא נמשכת ולא באה לידי ריפוי באופן טבעי. טראומה מתמשכת בילדות עלולה לגרום לטראומה מורכבת, במידה והתרחשה בתוך יחסים בינאישיים, כמו התעללות פיזית, נפשית או מינית. זו פגיעה עמוקה יותר, הפוגעת בתהליך ההתפתחות בילדות והשלכותיה קשות.

הפרעה פוסט טראומטית עלולה לגרום למצב כרוני של מתח ואי שקט, עצבנות וקשיי ריכוז ותפקוד. פוסט טראומה מאופיינת בנסיונות תדירים להימנע מהיזכרות באירוע הטראומטי מחד, והצפה נפשית של תכנים טראומטיים מאידך – מחשבות וזכרונות חודרניים וסיוטי לילה. פוסט טראומה עלולה להיות מאובחנת בטעות כהפרעת חרדה אחרת או כדיכאון. ישנן טראומות שלא גרמו להפרעה פוסט טראומטית אך גרמו לתסמינים אחרים, שקטים יותר אך גורמים למצוקה, לקושי בויסות רגשי, עצבנות, חשש מאנשים, ביקורת עצמית, חוסר ביטחון בעצמי ובעולם וקושי בהגשמה עצמית.

במרבית הגישות המוכרות לטיפול בטראומה, קיימים המרכיבים הטיפוליים הבאים: הכירות, בניית תחושת ביטחון אישי, תוך היסמכות על הקשר הטיפולי ועל תעצומות הגוף; עיבוד הדרגתי של התכנים הטראומטיים, באופן זהיר ומכבד, אך עקבי ומתמשך; שימוש בביטוי – מילולי או גופני; ייצוב אורח החיים, השקעה בעשייה משמעותית, מעורבות בינאישית ותמיכה חברתית.
בטיפול ריברסינג הנשימה העמוקה מעלה תכנים מודחקים אשר לא עובדו ולא טופלו דיים. התהליך מסייע להתחבר לזיכרונות, חלקם נעימים ומעוררי השראה, חלקם טראומטיים ומורכבים. זיכרונות הטראומה מלווים בתחושות גוף, דימויים, מחשבות ורגשות. הנשימה העמוקה והתהליך הטיפולי מאפשרים עיבוד רגשי וגופני של  הטראומה, ממקום המאפשר התבוננות, חמלה, התחזקות ותובנה. בכל אדם קיימים תחומים נפשיים המבקשים להרפא – מחכים לזמן ולמקום המתאים. הנשימה העמוקה וההמשכית בתהליך ריברסינג מסייעת בכך.

בטיפול ריברסינג ממוקד טראומה, התהליך הנו הדרגתי ומכוונן לקצב של הפונה. הנשימה ממשיכה להיות עמוקה ורציפה לאורך המפגש, למול הרצון להתנתק, להצטמצם, לשכוח ולהיעלם. הטיפול מיועד להשיב את הפונה למצב של אמון בגופו ובעצמו, אמון באחרים, חיבור לכוחותיו, רצונותיו ויכולותיו, הכירות עם מנגנוני ההגנה הנפשיים והגופניים תוך הגמשתם, ועיבוד התכנים של הטראומה על מנת לקבל עליהם שליטה. בתהליך זה נעזרים בהקשבה לגוף תוך שימוש בטכניקות של נשימה, קרקוע, תנועה ושיחה.

לנשימה מעגלית השפעה מרגיעה ומעוררת בו זמנית: היא גם מרגיעה וגם מאפשרת לתכנים נפשיים וגופניים מורכבים להופיע. התכנים אשר עולים נפגשים עם יכולת הכלה הולכת וגדלה של המטופל. הנשימה המעגלית מגדילה את כלי הקיבול הנפשי והפיזי. השפעתה של הנשימה המעגלית הנה גם מדיטטיבית וגם קתרטית (קתרזיס כביטוי רגשי). היא מדיטטיבית תודות לתשומת הלב לפעולת הנשימה, המאפשרת נוכחות בתוף הגוף, כאן ועכשיו. היא קתרטית מאחר וסוג הטיפול מאפשר ביטוי רגשי גולמי, גופני, יצירתי, ילדי וינקותי העוקף את הצורך להתנסח, לבחור מילים, להסבירם ולתרגמם. הנשימה העמוקה נוגעת במעמקי הבטן והלב ומעוררת את הרגשות הטמונים בהם. בתהליך זה חוברים כמה גורמים טיפוליים: היכולת הגוברת להכיל חוויות מורכבות, (במקום  להתנתק, להדחיק ולהסתיר) שיתוף עם דמות טיפולית עדה ושומרת, אינטגרציה בין הזיכרונות הקשים לבין חוויות מיטיבות ובנייה של מטרות חיים המעניקות משמעות מחודשת.