כאבי בטן – טיפול רגשי

כאבי בטן ומעי רגיז

הפסיכולוגיה של הבטן. הבטן ומערכת העיכול רגישות במיוחד לנושאים פסיכולוגיים. הבטן משמשת לאגירת רגשות ומחשבות שלא התפנה מקום בטוח לבטאם: פחדים, כעסים, ציפיה, אכזבה, קרבה, רוך, היזדקקות, מיניות ורגשות הקשורים לינקות ולקשר המוקדם עם ההורים.

הבטן כמיכל. אנשים שומרים בבטן רגשות אותנטיים, מוסתרים, שאינם יודעים האם וכיצד לבטא; שומרים בבטן רגשות ותחושות אשר הושלכו עליהם מהסביבה מבלי שידעו כיצד לעכלן. הבטן מתכווצת כדי להגן על האיברים הפנימיים והרכים שבתוכה; המעי מתכווץ כדי לפלוט מתוכו תכנים לא רצויים, או כדי להכין את הגוף למאבק. הבטן מזכירה את ההורים ואת הילדות, את החלקים הרכים והרגישים ואת המיניות. יש האומרים שהבטן מכילה את היצירתיות, את מקור האנרגיה והאש הפנימית. הרבה נושאים בתוך בטן אחת יכולים ליצור אי שקט, בלבול וכאב.

בתהליך טיפולי חשוב להקשיב לנושאים אלו ולהבינם; למצוא את דרכי הביטוי והתפתחות הנובעות מהצרכים, הרצונות, החלומות והרגשות האותנטיים של הפונה. בטיפול ריברסינג, הנשימה ותשומת הלב פנימה עוזרת לגדיל את המיכל הנפשי אשר בתוך הבטן במטרה להפוך את הגוף לבית שנעים להיות בו.

הקשר הטיפולי. לקשר הטיפולי בין הפונה למטפלת משמעות מיוחדת בטיפול בתסמונת המעי הרגיש. אם נבין בעיות המערכת העיכול כצורת תקשורת של הגוף, אשר הושתקה, השתבשה, או הובנה לא נכון, קשר טיפולי יציב, תומך ומקצועי יסייע להשבת תקשורת מובנת ומיטיבה של האדם עם גופו. ניתן להבין כאבים ותפקוד בטני לקוי כדרך לבטא חלקים נפשיים שלא קיבלו מקום והתייחסות. טיפול נפשי אמור לייעל תקשורת זו כדי שתקבל ביטוי, במקום להיתקע ולהכאיב.

טכניקות נשימה.  טיפול ריברסינג משלב גוף ונפש עם טכניקות נשימה, הרפייה ושחרור, מיועד לתמוך ביצירת קשרים מחודשים ומיטיבים בין הגוף לנפש ומתאים במיוחד לכאבי בטן ותסמינים של המעי הרגיז. טכניקות של נשימה לבטן מסייעות משמעותית להפחתה במתח הנפשי ובתסמינים של תסמונת המעי הרגיש, יחד עם הקשבה לתחושות גופניות ונפשיות ולמציאת אפיקי ביטוי מספקים.

מתח נפשי. מאחר ומתח נפשי מגביר את תסמיני המעי הרגיש, טיפול במתח הנפשי מהווה גורם מפתח בתהליך ההחלמה וההסתגלות. בעוד מתח ברמה סבירה חשוב לעוררות, לפעילות ולהתרגשות, מתח גבוה לאורך זמן עשוי לפגוע במערכות הגופניות-נפשיות. גורמי מתח פנימיים הם נושאים פסיכולוגיים מורכבים ומעיקים. גורמי מתח חיצוניים. מצבי חיים מלחיצים הקשורים בעבודה, במשפחה, בתנאי חיים פיזיים ובהיעדר תמיכה מספקת. בתהליך טיפולי יש לתת את הדעת על גורמי המתח השונים ולפעול להפחיתם, ולשפר את איכות החיים בתוכם.

מעי רגיז, קרוהן וקוליטיס הנם כאבי בטן המוחמרים ממצב נפשי של סטרס.
במקרים אלו, יש לשלב בין טיפולים בהתאם לצורך: טיפול נפשי, טיפול תזונתי ונטורופתי וטיפול רפואי.
חשוב לפעול בתהליך סבלני של ניסוי וטעיה, להמשיך לחפש מזור עד למציאת המצב הנפשי והתזונתי המיטיב עם הבטן.