הפחתת כאב – נשימה ודמיון מודרך

התמודדות עם כאבים - נשימה ודמיון מודרך

לחץ, חרדה ומתח מגבירים כאבים ומאטים את ההחלמה. הפחתת רמת הסטרס הגופנית והפסיכולוגית מפחיתה את עצמת הכאבים.
בתרגול זה נעשה שימוש בדמיון, בחשיבה מרגיעה ובנשימה.

– שבו בנוח. הניחו יד על הבטן והכניסו אוויר לבטן תוך ניפוחה ברכות. עם הוצאת האוויר הוציאו קול, אנחה ארוכה ואיטית ככל שתיתן בפה פתוח, עד תום האוויר. הוצאת קול הנה דרך יעילה להפגת כאב ומתח.
עשו זאת 10 פעמים. תנו לקול להתגבר. כעת הניחו את היד השנייה על בית החזה ואפשרו לאנחה לצאת מבית החזה, 10 פעמים ארוכות ואיטיות. הרגישו איך האנחה מוציאה מתח מהגוף. סיימו בנשימות רכות ושקטות אל הבטן, נשפו לאט.

– הניחו יד על אזור בגוף בו אתם חשים כאב, אזור המבקש ריפוי ומנוחה. אם ניתן, עסו אזור זה בסבלנות ואם לא, הניחו יד שקטה. הרגיעו את עצמכם: זכרו שהכאב הוא זמני. זכרו שהוא רק תחושה, שכעת נוכחת ובקרוב תחלוף. זכרו שגופכם התמודד בעבר היטב עם כאבים הודות לחוזקתו ולחכמתו. סמכו עליו. העלו בדמיונכם אדם אהוב. דמיינו שהוא\היא קרוב\ה אליכם ונוכחותו\ה מרגיעה.

– בכי עוזר לשחרר מתח וכאבים ומשחרר חומרים עצביים מרגיעים. ככל שהבכי משתחרר ברכות ובזרימה רבה יותר, מלווה בקול וברעד, כך הוא יעיל יותר בהפגת מתח וכאבים נפשיים ופיזיים.

דמיון מודרך: עצמו עיניים, שבו בנוח וקחו 3 נשימות עמוקות.
עלו בדמיונכם גבוה אל עבר השמיים. דמיינו מרחבים של אור לבן, נעים ונדיב, אשר בו הכל אפשרי. מתוך דימוי זה של אור, העבירו מסר אל המוח:
1. "נתק כעת את החיבור בין מקור הכאב אל המוח". דמיינו רשת עצבית בין המוח לבין מקור הכאב אשר בוחרת להפסיק להעביר את הכאב.
2. "שחרר חומרים מרגיעים ומפחיתי כאב המתפשטים אל כל הגוף". דמיינו זאת באופן יצירתי המתאים לכם.