קרקע ויציבות במצבי חרדה

התקף חרדה

במצבי לחץ, ניתוק ובלבול, חרדה והתקף חרדה ניתן להעזר בטכניקות פשוטות של קירקוע. מפורטות כאן מספר דרכים להחזרת תחושת היציבות, הנוכחות והתפקוד. השגתן מאפשרת רגיעה במצבי לחץ.

התייחסות פשוטה לגוף:

תנועה: הליכה, ריצה, קפיצה, ריקוד. קפיצות במקום יכולות לעזור כמענה מיידי למצבי סטרס או אבדן אנרגיה.

מגע בגוף – בכפות הרגליים, השוקיים, הירכיים. חיבוקים בדרך קבע.

הפקת קול: לשיר, לצעוק, להשמיע אנחה קולנית, לבכות בקול רם.

חוויות חושיות: טעם, ריח, מגע, ראיה ושמיעה וגופניות

נשימות עמוקות ואיטיות לבטן.

דימיון:  דימוי של אדמה חמימה ומיטיבה. דימוי של הגוף, העצמות והשרירים, כח הכבידה שמופעל על הגוף ומחבר את הגוף היטב לקרקע.

מחשבות: "אני רוצה להיות כאן". "אני בתוך הגוף שלי". "אני בטוח/ה כאן". "אני רצוי/ה כאן".

"אני יציב/ה על האדמה". "האדמה רוצה בי. היא תמיד כאן, האדמה מחזיקה אותי בביטחון".

"יש בתוכי מרכז כובד/גרעין שיודע את הדרך ויודע מה נכון עבורי".

מחשבות חיוביות לגבי עצמי ולגבי גופי: "אני טוב\ה כפי שאני.  גופי חזק, בטוח ויציב על הקרקע."

אורח חיים: שעות שינה מספקות ומסודרות. שייכות לבית ולמקום עבודה אשר מעניקים תחושה תומכת ומקבלת של בית. אם אינם בנמצא – נקיטת צעדים להשגה מחודשת שלהם. יצירת מטרות והגשמת חלומות.

טיפול פסיכולוגי:  טיפול בסוגי המחשבות, הרגשות ודפוסי ההתמודדות אשר מקשים על השגת תחושות קרקוע, יציבות, ביטחון ושייכות. נוכחות ערה ואמפתית של המטפל עבור המטופל, תוך אישור ולגיטימציה לרגשותיו וחוויותיו עוזרת להשגת תחושת קרקוע. בעיני, חשובה מודעות המטפל והמטופל לעניין הקרקוע והנוכחות בגוף, שכן ללא קרקוע, התהליך טיפולי לא יוטמע. משל לכך הוא מצב בו אדם שרוי במתח נפשי, בלבול וחוסר אונים. הוא אינו מקורקע. מכריו נותנים לו עצות רבות ועידוד בעוד הוא מרגיש כי אינו מסוגל לשמוע ובוודאי שלא ליישם את המוצע לו. כל עוד אינו מקורקע, הדברים יחלפו מעליו. כאשר יתחיל להשיג תחושת קרקוע, יוכל לשמוע, לבחור וליישם. במצב זה, מוטב אם קרוביו היו עוזרים לו להתחבר מחדש לגופו, לכוחותיו, לנוכחותו ולביטחונו העצמי והגופני.

טיפול ריברסינג: טכניקת הנשימה שבטיפול זה עוזרת למטופל\ת לפגוש תכנים נפשיים שלא עברו מספיק עיבוד, הכרה, ביטוי והבנה. תשומת לב מיוחדת ניתנת בתהליך הטיפולי לתחושות הגוף, להקשבה לגוף ולצרכיו. המטופל מתנסה בחוויה מחודשת של התכנים המורכבים בנפשו תוך השבת תחושת הקרקוע, השליטה והנוכחות בתוך הגוף. ממקום זה, המגע עם תכנים אלו נעשה בוגר ומאפשר. תהליך זה מחזק את המערכת הנפשית, מגמיש אותה ומאפשר יצירה מחודשת של חווית המטופל את עצמו. מנגנוני ההגנה של המטופל, בניהם ניתוק והיעדר קרקוע באים לידי ביטוי בתהליך הטיפולי, נחקרים ומדוברים תוך מציאת אלטרנטיבות.