בדידות וטיפול

בדידות

תיאוריות פסיכולוגיות מתארות את הילדות כתקופה בה הדמויות שטיפלו בילד הופנמו בתוכו והפכו בבגרותו לחלק ממנו. חלק זה המופיע כמעיין דיבור פנימי, מסרים של דמויות מופנמות לגבי מה טיבו של האדם ומעשיו, מהם ערכיו, מהו טיבם של גברים, מה טיבן של נשים, מהם טיבם של יחסים בין אנשים. אם ההורים והמטפלים בילדות היו חמימים ונעימים כלפיו – כך הוא יחוש כלפי עצמו. אם היו מנוכרים, נוטשים או תוקפניים, כך הוא יחווה את הקשר עם עצמו. אנשים אשר נוטים לקיים מעט קשרים חברתיים, הם לעתים קרובות אנשים אשר נפגעו מאחרים כל כך הרבה, עד כי חוששים להפגע שוב. חלקם סובלים מקושי בהבנה חברתית וקושי להתאים את עצמם לאחרים.

חלק מהקשרים המשפחתיים, החבריים או הזוגיים מאופיינים במעט תקשורת רגשית. קשרים אלה אינם אינטימיים במיוחד; הם מאופיינים בשטחיות, ריצוי, שיתוף מועט, שתיקות. חסר בהם מפגש אמתי וכנה, חם וקרוב. הסיבה לכך טמונה באדם עצמו ובקרוביו. לעתים נראה כי סביבתו המשפחתית והחברתית חסרה את המיומנות של יצירת קרבה עמוקה, וגם כי האדם מתקשה להביע את עצמו, את עולמו ואת בקשותיו ומשאלותיו או מתקשה להעניק הקשבה עמוקה לאחרים.

בטיפול נפשי חוקרים יחד את הגורמים המונעים מאדם לייצר קשרים קרובים – התנסויות טראומטיות או מאכזבות, אמונות שליליות לגבי קשרים, טכניקות חברתיות לא יעילות וחוסר אנרגיה. חלק מנושאים אלו ניתנים לטיפול ולחיזוק.

טיפול ריברסינג עוזר לפתח הקשבה פנימית, חיבור לתחושת ערך ומשמעות, לתחושת כח וליכולת ביטוי. הנשימה עוזרת לאסוף תחושות פנימיות מהגוף, להעלותן למודעות ולבטאן. הנשימה מרגיעה ועוזרת לווסת רגשות עצמתיים, באופן שניתן להכלה והבנה. הנשימה מסייעת לחזור לזכרונות מוקדמים ולחוות אותם מחדש באופן מווסת על מנת ליצור חוויה אחרת. טיפול ריברסינג עשוי להעניק למטופל כוחות הנדרשים ליצירת שינוי בדפוסים בינאישיים, להעמקת קשרים קיימים וליצירה של קשרים חדשים.